Начало Здраве Страдате ли от хранителни алергии? Мислете какво ядете!

Страдате ли от хранителни алергии? Мислете какво ядете!

66
Страдате ли от хранителни алергии Мислете какво ядете

Понякога, за да се отървете от алергиите, е достатъчно да направите корекции в менюто.
Тялото на човек, който не е склонен към алергии, възприема по-голямата част от храната като родна, позната от детството и безопасна. Имунната система дава “доброта” и храната се усвоява и усвоява безопасно. Но в отговор на някои продукти (или техните компоненти) тялото дава специфичен отговор и възниква алергия.

Тези вещества включват предимно алкалоиди.

Алкалоидите са биологично активни вещества, които придават на продуктите специфичен вкус, аромат и цвят. Най-често те предизвикват алергични реакции. Дори ако човек е здрав, тялото му ще приеме алкалоидите много предпазливо. За алергичния човек наличието на алкалоиди в продуктите е на практика насочване към аптека…

Колкото повече алкалоиди има в един продукт, толкова по-опасен е той за алергичния човек. Ето защо хората, склонни към алергии, трябва много внимателно да четат етикетите, на които е посочен съставът. Бои, ароматизатори, подобрители на вкуса – всичко това в идеалния случай трябва да бъде изтрито.

Какво да ям? Плодове и зеленчуци, отглеждани на собствена градина, месо, закупено от ферми, доказано органични продукти.

Не смесвайте – опасно е!

Алергичната реакция може да бъде провокирана не само от отделни продукти, но и от техните неправилни комбинации.

Излишната захар в комбинация с мазнини е доста тежка храна за тялото. Ако след обилна месна вечеря човек с предразположеност към алергии изяде само един бонбон, в 99% от случаите той ще получи алергична реакция.
Същото се случва, когато ядете протеини и въглехидрати (картофи или каша с месо) на едно хранене.

Хората, склонни към алергии, не трябва да ядат плодове веднага след хранене – трябва да се консумират между храненията или половин час до час преди основното хранене. Особено вредни са плодовете след протеинова храна – това предизвиква шумови процеси. Факт е, че протеините се усвояват в стомаха, а плодовете се усвояват в тънките черва. И когато “хвърляме” плодове върху месото, те започват да ферментират под въздействието на топлина и стомашен сок. И тъй като месото е нетраен продукт, то буквално гние. В резултат на това се образуват вредни продукти на разпадане, които дори при здрав човек причиняват банално лошо храносмилане и нарушаване на метаболитните процеси, а за човек, склонен към алергии, те се превръщат в истинска отрова и водят до алергични реакции.

Как да живеем в свят със сладко?

Ако наистина искате нещо сладко след вечеря, най-доброто решение е плодовото желе. В този случай процесите на храносмилане ще протичат с минимални загуби. Непоправими сладки, склонни към алергии, можете да ядете това желе най-малко един час (и за предпочитане два) след основното хранене. Между другото, след пълен обяд, например месо, зеленчукова салата и супа, искате десерт само по навик, така че е много по-лесно да се откажете от него.

За човек, склонен към алергии, най-добрият начин за предотвратяване на алергични реакции ще бъде спазването на принципите на разделното хранене, основното от които е да не се ядат протеини и въглехидрати едновременно.

Склонни към алергии?

Не забравяйте, че на първо място сред вашите “врагове”:

Шоколад, цитрусови плодове, всички ярко оцветени зеленчуци, всички морски дарове , всичко, което съдържа растителен прашец (пчелни продукти), яйца (жълтък), както и екстрактивни продукти (кафе, бульони).

Почетно второ място заемат храни, съдържащи различни киселини (например киселец), всички зеленчуци и плодове, които имат остра миризма (лимони, цариградско грозде, касис). Тези продукти могат да се въвеждат в диетата с повишено внимание (ако тялото ги възприема нормално).

На трето, почти безопасно място са: зърнени култури (ориз, ечемик, елда, пшеница, овес, ечемичен шрот и др.) И зеленчуци (зеле, цвекло, картофи, лук), както и нискомаслено месо и млечни продукти. съдържащият се в тях калций потиска негативните имунни реакции. Но дори и тук човек, склонен към алергии, трябва да бъде внимателен: винаги са възможни индивидуални прояви.

Първата помощ при хранителни алергии е диета:

За всяка алергична реакция трябва да отидете на диета – яжте храни, които съдържат много фибри и пийте много вода. Така тялото бързо ще се отърве от алергените и токсините.

Ако алергичната реакция е много силна, е необходимо да вземете сорбент (например enterosgel, smecta или активен въглен). След елиминиране на ефектите от алергична реакция е необходимо да се спазва диета от продукти, които не причиняват алергии. Това е предимно овесена каша на вода, без сол и подправки (можете да добавите чаена лъжичка растително масло – това ще действа като вид лечебен агент за възпалени и раздразнени лигавици).

Човек, склонен към алергии, трябва да гладува или да има ден на гладно, например на картофи: изпечете 1,5 кг от този зеленчук и го изяжте през деня. Такава храна стимулира производството на всички храносмилателни сокове, но в същото време стомашно-чревният тракт няма да бъде претоварен и ще насочи всичките си сили към почистване и възстановяване.

Такъв ефект имат инфузии от сушени плодове и квас от черни бисквити, които трябва да се пият през целия ден. Тези продукти са чудесни и за редовни дни за разтоварване.

Диетата с ориз перфектно облекчава всякакви алергични реакции в стомашно-чревния тракт. Сварете ориза във вода без добавяне на сол, захар, подправки и мазнина. Един ден, прекаран на оризова каша, перфектно ще почисти стомашно-чревния тракт от вредните метаболитни продукти и ще му даде възможност да работи пълноценно. Между другото, оризовата каша е идеално меню за релаксиращ ден, а не само за хора, склонни към алергии.

Наздраве за зелето!

Фибрите от зеле са друго отлично средство за естествено прочистване на стомашно-чревния тракт. Важното е, че бялото зеле е богат източник на витамин С, тук има толкова много, колкото в портокалите и лимоните. Това е отличен заместител на цитрусовите плодове, които често провокират алергии.

Освен това витамин С се съдържа в зелето в специална форма – не се разгражда дълго време и се запазва дори след ферментация.
Зелето съдържа и много минерални соли (калий, калций, манган, фосфор, желязо), ензими, органични киселини и фитонциди. Но най-важното (особено за страдащите от алергии) е, че благодарение на редките витамини U и F, зелето има способността да възстановява стомашната лигавица.

Бялото зеле обаче трябва да се използва с повишено внимание при проблеми с храносмилането, тъй като има доста груби фибри. В този случай са подходящи карфиол, броколи или други видове зеле – фибрите им са много по-меки.

Опитвали ли сте да се преборите с хранителни алергии с помощта на диета?

За още полезни съвети, последвайте ни и харесайте страницата ни във Фейсбук