Много хора вероятно вече са забелязали, че цената на мушкатото се повишава всяка година. За да презимуваме успешно мушкатото и ​в ​същото време да запазим “износването” на ​нашия ⁤портфейл, трябва да ⁤обърнем внимание‍ на следните аспекти!

Методи ⁢за презимуване на мушкато

Мушкатото може да бъде презимувано в непроменен вид, като заместващо​ растение. Изисква ⁣светло помещение, температура от 6 до 8‌ °C и много малко поливане (почвата да не е прашна).

Голяма част⁤ от растенията ⁤ще загинат, но ако имаме подходящи условия, ‍можем да използваме този метод‌ и да⁣ го опитаме поне веднъж.

Друг вариант е да извадим растенията от земята, внимателно да ⁤отрежем⁤ корените и⁤ издънките ⁢им ⁤и след това да ги засадим заедно в една ⁢по-голяма саксия, като използваме до 15 стъбла.

Можем дори да ги държим в тъмна стая, но е важно да‍ няма скреж.‍ През пролетта изваждаме все⁤ още обнадеждените стъбла, накисваме ги във вода и⁣ след ⁢това ги разделяме.

Третият метод е изрязването на издънките. ‍През ⁤есента, през септември-октомври, изрязваме ⁣издънки от цъфтящите стъбла на мушкатото, след което ги засаждаме в малки саксии и ги вкореняваме. Те изискват светло и топло място, като например перваза на прозореца. До ⁤януари те ще бъдат по-силни, а до пролетта дори ще цъфтят.

Тези три метода за презимуване на мушкато‍ обаче имат ⁤някои ⁤недостатъци. Първо, губим много растения, защото презимуването им оказва влияние. Останалите екземпляри са толкова уморени, че отказват да цъфтят през пролетта и се събуждат едва в средата на лятото.

Вкоренените резници,​ държани ‌на‍ вътрешния перваз на⁣ прозореца, често започват да израстват извън рамката⁤ на ‍прозореца, която⁢ след това може‍ да‍ се боядисва на всеки две години.

За още полезни съвети, последвайте ни и харесайте страницата ни във Фейсбук!

Категория:

Полезни съвети,

Последна актуализация: 17/10/2023