Днес ще говорим за непоискани съвети, безполезна истина, неоснователна загриженост. Не знаем защо, но изглежда ни харесва да казваме на другите как да живеят живота си. Освен това вярваме, че нашите съвети помагат на другите да достигнат нови висоти в развитието.
Искрено вярваме, че нашият личен опит и нашето лично мнение са интересни за всички хора около нас, но всъщност това не е вярно. Всеки има собствен опит, собствено мнение и вижда нещата през своя гледна точка, която може да е различна от нашата.
Затова, ако не искате да се превърнете в човек, от който всички бягат, ето няколко ситуации, в които е по-добре да мълчите или да сте много сдържани:
Никога не говорете с жена за децата й
Дори да бъде поискан съветът или мнението ви, изразете го възможно най-деликатно, след като покажете на майката своята подкрепа и разбиране за нейните трудности. При всяка критика към детето майката ще разбере, че е лоша майка. Ако обвинявате детето, вие обвинявате майката и тя определено ще промени отношението си към вас.
Не споделяйте подробности за миналите си връзки с настоящия си партньор, камо ли да ги сравнявате с предишния.
Да, всички се интересуваме да знаем какво се е случило в миналото на всеки. Освен това това, което човек разказва за миналите си връзки, но и начинът, по който говори за тях, го характеризира и дава възможност да се разбере как ще се държи в настоящето.
Има обаче голяма разлика между това просто да кажете „ имахме връзки, те продължиха толкова дълго, не се получиха, защото… “ и да се увлечете в дълги истории за това как сте били заедно, къде сте били, какво сте направил, какви подаръци ти е правил бившият, каква ужасна жена е майка му и т.н.
Освен това никога не трябва да правите сравнения между миналото и настоящето. Не е хубаво да се изричат фрази като „ Бившата ми правеше това и това, а ти не искаш да го правиш“. Трябва да приемете, че хората са различни.
Запазете повечето си снимки и видеоклипове за себе си.
Дори да бъдете помолени да покажете вашите снимки от ваканцията – по-добре е да покажете само най-добрите 10-15 изображения, а не всичките 3447 кадъра.
Хората може да се интересуват от вашите страсти, вкусове или хобита, но трябва да се запитате дали има нужда да говорите като „Аз съм толкова интересен!“ и удължете разговора за 4 часа „Току-що се върнах от Испания, ето колата ми, ето ме на плажа, това ядохме, ето къде отседнахме. Имам и видео на пейзажа, който не можете да видите от снимките”
Не започвайте веднага да критикувате и да изразявате мнението си, дори и да е много обективно и някой искрено се интересува от вашето мнение.
Всички имаме несигурност, когато започваме нещо ново. Ролята на критиката е да помогне на човек да расте, а не да унищожи всяка надежда. Затова, когато говорите за нечия работа или усилия, използвайте едно просто правило: първо му кажете какво прави добре и едва след това му кажете какво прави грешно. Искам да кажа, че винаги започва с нещо добро.
Това е психологически принцип на възприятие – ние не сме в състояние да чуем добри неща след лоши неща. Ако започнете с нещо лошо, добрите неща може да не бъдат забелязани. Започнете, като похвалите човека, посочете какво определено е постигнал, изчакайте няколко минути, позволете му да се наслади на похвалата и едва тогава му кажете къде трябва да се подобри.
Не давайте съвети, когато никой не ви иска. Същото важи и за тайните, които сте разбрали случайно – замълчете ги.
Всеки човек е в състояние сам да получи всякаква информация и избира нивото на знания, което му е удобно. Давайки на някого повече информация, отколкото е готов да получи и поиска, вие го поставяте в положението да трябва да направи нещо и тъй като човекът не е готов за действие, той или се „затваря“, или по-късно прехвърля цялата отговорност върху вас .
Мълчанието е злато
Това не означава, че сега трябва да спрете да говорите и да се превърнете в мълчалив човек. Мълчанието и многото говорене са две крайности, които силно усложняват комуникацията. Но каквото и да кажете, не говорете напразно.
Когато говорите с някого, винаги можете да разберете по реакциите му към това, което казвате. Усмихва ли се, гледа ли ви в очите и ви насърчава с въпроси, или се отегчава, гледа настрани или гледа часовника?
Всеки човек може да ви покаже или каже какво иска от вас. Най-важното е, че винаги можете да попитате дали иска да знае, чуе, получи информация, съвет или помощ от вас. Обърнете внимание на събеседника си и тогава комуникацията ви ще стане наистина интересна.
За още любопитни новини, последвайте ни и харесайте страницата ни във Фейсбук!