Начало Любопитно Червата – вторият мозък как храносмилателните проблеми влияят на настроението, продуктивността ни...

Червата – вторият мозък как храносмилателните проблеми влияят на настроението, продуктивността ни и ежедневието

61
Червата вторият мозък как храносмилателните проблеми влияят на настроението и продуктивността ни

Наблюдавайки внимателно работата на собственото си тяло, няма да можете да отречете тясната връзка между главния мозък и червата. Всякакъв вид стрес и емоционални сътресения се отразяват пряко в храносмилателни разстройства. По време на глад ставаме сприхави и раздразнителни, а преди важно събитие усещаме нервно изтръпване в стомаха.

Много лекари правилно смятат червата за ” втората основа на мозъка “. Последствията от лошото хранене се отразяват на емоциите, настроението, скоростта на мисълта и обработката на информацията. Доказано е, че съставът на чревната микрофлора влияе върху предаваните сигнали, поради което лечението на заболяванията на храносмилателната система трябва да се подхожда с особено внимание.

Как са свързани мозъкът и червата

Храносмилателната система се контролира от собствена нервна система, съставена от 500 милиона неврони и 40 невротрансмитери. Те проникват дълбоко във всички части на червата, от горната част на хранопровода до ануса. Това е “вторият мозък “, който приема и обработва хиляди сигнали, излъчвани от микробиотата.

Последните изследвания показват, че има непрекъсната комуникация между главния мозък и човешките черва чрез вагусния нерв. Всяка промяна в състава на микрофлората се отразява в качеството и скоростта на сигнала, дразнещ емоционалния и когнитивния център. Например, в случай на дисбиоза или хранително отравяне, пациентите се оплакват от липса на благополучие и меланхолия, а в случай на кандидоза се чувстват повишена тревожност.

Интересните неща, които трябва да знаете за връзката черва-мозък включват:

  1. До 95% от серотонина – хормонът на щастието и благополучието – се произвежда в храносмилателния тракт. Ето защо, в случай на дисбиоза, нивото му спада драстично, нарушавайки емоционалния баланс.
  2. При чревни заболявания производството на допамин и адреналин намалява няколко пъти. Хората се стресират, не могат да вземат важни решения и губят мотивация на работа.
  3. При изследване на синдрома на раздразнените черва е доказано, че пациентите изпитват постоянна тревожност, повишена раздразнителност, която се превръща в хроничен стрес или невроза.

След сложни експерименти изследователите установиха, че някои бактерии в червата могат да произвеждат гама-аминомаслена киселина или GABA, важен невротрансмитер, отговорен за предаването на сигнали през нервните влакна, стимулирайки функционирането на емоционалния и лимбичен център.

Известно е също, че нервната система на червата има определена памет. Основата е чревната микрофлора, образувана на възраст 2-3 години. Той остава почти непроменен през целия живот и влияе значително върху конституцията на тялото и склонността към затлъстяване. Чревният микробиом е специално отговорен за имунитета, поради което някои хора са естествено по-податливи на заболяване и настиват дори при най-малките температурни спадове.

Как да поддържаме баланса между мозъка и червата

Нервната система на чревния тракт реагира много чувствително на промените в микрофлората, излъчвайки алармени сигнали и намалявайки производството на хормони на стреса. За да поддържате емоционалния си баланс, да намалите риска от панически атаки, неврози или депресия, следвайте следните препоръки:

  1. Правилната диета, базирана само на продукти, полезни за микрофлората. Водораслите, аспержите и зелените зеленчуци, овесените ядки, ленените семена, лукът и бананите се считат за естествени пребиотици.
  2. При дисбиоза или след отравяне приемайте пробиотици под формата на капсули, яжте ферментирали млечни продукти, сирена, кисело зеле и спазвайте режима на пиене на вода.
  3. За да поддържате баланса на микрофлората, изключете от диетата продукти, които хранят патогенни бактерии: захар и сладкиши, рафинирани масла. Приемайте антибиотици само по препоръка на лекар и стриктно спазвайте дозировката.
  4. За да поддържате психическо равновесие и да намалите стреса, практикувайте спорт. Опитайте медитация и се занимавайте с йога.

Човешкото черво не само усвоява храната, но също така влияе върху емоциите, когнитивните функции. Това е ” вторият мозък” със собствени неврони и нервни влакна, интегрирани в общата система. Поддържайки баланса на полезните микроорганизми, можете да се отървете от постоянното безпокойство, раздразнителност и да възвърнете емоционалния си баланс.

За още полезни съвети, последвайте ни и харесайте страницата ни във Фейсбук!