Повечето от нас имат психични проблеми. Стресирани сме на работа, тревожим се за връзката си или липсата на такава, опитваме се да преодолеем несигурността, свързана с отглеждането на деца, или просто сме заети с обработката на нашите травми от детството. Може би дори не сме наясно, че имаме нужда от психотерапия, въпреки че можем да платим висока цена за нелекуваните си психични проблеми.
Кои са най-честите психични проблеми?
Много от нас се чувстват балансирани, но в конкретна житейска ситуация може да възникне странна форма на поведение или чувство, която иначе не изпитваме в себе си. Източникът на това могат да бъдат непреработени травми от детството, които са изтрити от паметта ни, но се крият в нашето подсъзнание и работят на заден план, търсейки възможност, когато могат да се покажат.
Напрежението и разочарованието, които се натрупват с годините, могат дори да започнат да поглъщат душите ни в детството и рано или късно се появяват под някаква форма в живота ни. Може да се прояви под формата на прекомерно съмнение в себе си, което не е задължително да има видими признаци, но нашата среда все пак може да забележи, че сме неоснователно песимистични и дори не бихме го помислили, но е възможно и това да бъде проследени до непреработени психични наранявания.
Потиснатите емоции могат да причинят проблеми, но също и негативните преживявания с родители и баби и дядовци. В много случаи родителите ни дори не знаят колко вредят с всяко свое действие или дума, въпреки че целта им не е да ги наранят. Стресът и безпокойството на работното място или в личния живот също могат да причинят сериозни щети и дори да не са толкова очевидни в ежедневието, те присъстват на заден план и могат да играят роля в развитието на физически заболявания с течение на времето.
Какво могат да причинят нелекуваните психични проблеми?
Психичните проблеми могат да се проявят по много начини. Има ситуации, в които те са ясно разпознаваеми, като например когато някой изпитва силно безпокойство за дълъг период от време. Случва се обаче физически или поведенчески симптоми да привличат вниманието. Редовните събуждания през нощта, скубането на вежди или гризането на ноктите могат да показват, че на заден план има някакъв скрит психически проблем.
С течение на времето нелекуваната тревожност или депресия може да доведе до развитие на по-сериозни психични разстройства и физически проблеми. Продължителната депресия поражда съмнение за депресия и човек, склонен към тревожност, може дори да развие панически атаки с течение на времето.
Един от физическите симптоми може да бъде високото кръвно налягане, което се причинява от постоянна тревожност, но си струва да се обърне внимание и на вирусните инфекции, които стават все по-чести, тъй като дългосрочните психически борби могат да доведат до отслабване на имунната система.
Освен това сънят може да стане и болезнен: нарушението на съня е един от първите признаци на депресия, но депресията често може да се прояви под формата на физическа болка. В много случаи храносмилането ни показва, че нещо не е наред : може да чувстваме постоянна липса на апетит или дори да се борим с диария.
В такива случаи обикновено първо се консултираме с лекар, защото все още не мислим, че психотерапията може да бъде решението за нас.Няма нищо лошо в това, защото при наличие на физически симптоми, психотерапия може да започне само ако медицинските прегледи са изключили, че симптомите са причинени от физическо заболяване. Ако няма физически промени на фона на симптомите, тогава можем да мислим, че психологическите фактори също могат да играят роля в развитието и персистирането на симптомите.
Психоневроимунологията изследва връзката между нервната система, хормоналната система и имунната система, следователно и връзката между психичните проблеми и физическите заболявания. Човек трябва да внимава с прекалено опростяване, но има открития от изследвания, които предполагат, че умствените процеси могат да играят роля при физически проблеми като екзема или, в случая на жените, безплодие.
Към кого можем да се обърнем?
В случай на физически проблеми , определено първо трябва да се консултираме с лекар , тъй като медицинските изследвания могат да покажат, че наистина нямаме органично заболяване, което да причини симптомите. Ако не страдаме предимно от физически симптоми, а по-скоро от психични проблеми, все пак може да си струва да се подложим на медицински преглед, за да изключим възможни физически промени. Ако се окаже, че нямаме физическо заболяване, което да оправдае оплакванията ни, тогава може да последва психотерапия.
В ежедневието сме склонни да забравяме колко сме важни самите ние с толкова много работа и намигаме само когато нещо ни притеснява. Струва си да инвестираме време, пари и енергия в това да опознаем себе си и да правим неща, за да изживеем живота си без черни мисли, безпокойство и лошо настроение.
За още полезни съвети, последвайте ни и харесайте страницата ни във Фейсбук!