Начало Психология Как да се научите да казвате НЕ: 5 стъпки, за да сте...

Как да се научите да казвате НЕ: 5 стъпки, за да сте сигурни, че вашето мнение ще бъде взето под внимание

117
Как да се научите да казвате НЕ

„Не мога да кажа „не“, „Винаги ме използват“, „Страх ме е да не обидя друг човек с отказа си“ – често чувам тези фрази от моите клиенти в консултации и обучения, споделя известен психотерапевт. Какви са причините за неспособността на жената да отстоява себе си? Как да се справим с тях и какво точно да направим?

„Да“ и „Не“ – тези думи винаги присъстват в живота на жената, обозначават граници, показват какво позволява на другите да й правят и какво не. Лесно ли ви е да защитавате територията си? Тествай се!

С мъж – доколко той се вслушва в мнението ви, чува ли молбите ви, можете ли лесно да кажете какво не ви харесва във връзката ви, включително се*са?

С дете – лесно ли си поставяте забрани, граници на „можете“ и „не“?

На работа – заплатата, която получавате, отговаря ли на вашите знания или често „поемате“ работата на някой друг и се притеснявате да поискате повишение?

С роднини, приятели – лесно ли е да вземеш пари назаем от теб, да дойдеш и да останеш за ден или месец?

Как става така, че другите винаги са на първо място?

Ако отговаряте на повечето въпроси с да, значи лесно се криете зад интересите на другите.

Причина номер 1 е опитът от детството. Ако като дете сте свикнали с идеята, че „трябва да мислите първо за другите и едва след това за себе си“; ако някой влезе в стаята ви, без да почука (или изобщо не сте имали), тогава сте научили, че близките хора имат всичко общо, няма собствено и чуждо. И затова е трудно да кажете „не“ не защото не знаете как да го направите, а преди всичко защото не вярвате на желанията си и особено не ги правите приоритет.

Причина №2 – желанието да бъдеш „добър“ в очите на другите. Как изглеждат жените, които първо мислят за другите и едва след това за себе си? Мил, приятелски настроен, безконфликтен. Те са идеалните съпруги и майки, незаменими служители и най-добри приятелки. Жените, които живеят с постоянно око на другите, попадат в този капан – „какво ще кажат хората“. След като са станали възрастни, те продължават да бъдат „добри момичета“, които толкова искат да получат „А“ в отношенията с деца, мъже и на работа, че лесно се жертват.

Причина №3 – страх от обратна реакция. Много жени не могат да откажат на друг човек именно защото се страхуват да не го обидят, да предизвикат агресия, а също и да загубят отношения, обичайно внимание и обич.

Ако искате да научите как да защитавате територията си, първо определете сами пред кого толкова се страхувате да покажете истинското си мнение? Мъж, дете, шеф, приятел, роднини?

Важна стъпка е освобождаването от ролята на „доброто момиче“. Може би и вие, и вашето обкръжение сте свикнали с това. Отговорете си на въпроса какво ще загубите, ако кажете „не“? Кое е най-лошото нещо, което ще се случи, ако най-накрая решите да покажете истинската си същност? Съзнателно дайте воля на страха си, опитайте се да видите доколко е реален или е просто вашето въображение.

5 стъпки, за да си върнете територията

За да бъде взето предвид вашето мнение, започнете сами да се съобразявате с него. Преди да вземете каквото и да е решение, слушайте себе си: какво наистина ви подхожда и какво не. Само когато започнете да поставяте себе си на първо място, проблемът с казването на „не“ ще бъде решен много лесно.

Помнете вашите силни страни и най-важното, че вашите нужди, желания, интереси са еквивалентни на желанията на другите хора. Вие също като тях имате право да искате и да получите това, което искате.

Научете се да споделяте отговорността – не бързайте да помагате, докато не ви помолят за това, а ако ви помолят, не се колебайте да си вземете почивка, за да усетите колко сте готови да участвате в решаването на проблемите на другите, независимо дали давате създайте нещо свое и в същото време важно.

Прекратете вредни връзки, в които вашите близки и познати вероятно ви използват за решаване на лични проблеми, а в същото време никога не им стига времето. Дистанцирайте се от психологическите вампири и скоро ще видите колко лесно ще ви бъде да общувате.

Когато отказвате нечия заявка, използвайте „Аз казах…“. Думи като „за мен е важно…“, „Ценя нашата връзка, но в същото време не съм готов да изпълня молбата ви…“ се възприемат от събеседника много по-лесно от сухото „не“ , и най-важното, те му показват, че вие ​​също имате свои собствени желания и приоритети.

Смелостта да казваш „не“ не е толкова умение, колкото определена позиция в общуването. Понякога се крием зад съответствието, вместо да поемем риска да покажем истинската си същност. Не „добро момиче“, а жива жена със собствени желания и интереси, които може да са неподходящи за другите.

Ако за вас е важно да поддържате отношения с хората около вас, покажете искреност – когато общувате с тях, освен „да“, започнете да използвате и „не“. Способността ви да защитавате територията си, разбира се, отначало ще изненада и може би ще разстрои хората около вас – в края на краищата мнозина са свикнали да решават проблемите си за ваша сметка. Оставете тази грижа на тях. А за себе си – позволете си да бъдете просто живи, истински, а не просто „добри“.

Не забравяйте, че казвайки „не“ на другите, вие едновременно казвате „да“ на себе си, на вашите желания, ценности, както и на нови взаимоотношения, в които всеки е отговорен за себе си.

За още полезни съвети, последвайте ни и харесайте страницата ни във Фейсбук!